Sinema

12. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali başlıyor!

!f

 

12. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali 14 Şubat’ta başlıyor.

 

!f-Alternatif

 

Toronto’dan Venedik’e, Sundance’den Cannes’a, dünyanın önemli festivallerinde büyük ilgi görmüş filmlerin Türkiye galalarının yapılacağı !f İstanbul, birbirinden önemli konukları da İstanbul’a getiriyor.

Yenilikçi ve ses getiren filmleriyle kendi takipçilerini yaratan, partileri ve etkinlikleriyle alternatif bir eğlence kültürünü İstanbul’a taşıyan !f İstanbul 12 yaşına dolu dolu bir programla giriyor.

Pek çok filmin biletleri günler öncesinden tükendiği 12. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, 14-24 Şubat tarihleri arasında İstanbul’da Beyoğlu Cinemaximum Fitaş, İstinye Park Cinemaximum, Cinemaximum Budak, 28 Şubat-3 Mart tarihlerinde de Ankara Cinemaximum CEPA ve İzmir’de ise Cinemaximum Forum Bornova sinemalarında gerçekleşecek.

 

Açılış Filmi: Holy Motors / Kutsal Motorlar

Holy Motors
Holy Motors / Kutsal Motorlar

!f İstanbul açılışını 13 Şubat’ta yılın en çok beklenen filmlerinden Holy Motors/Kutsal Motorlar’la yapacak. Sinema tarihinin en etkileyici aşk filmlerinden Les amants du Pont-Neuf/Köprü Üstü Aşıkları’nın yaratıcısı Leos Carax’ın 13 yıl aradan sonra ilk defa kamera arkasına geçtiği ve Denis Lavant, Kylie Minogue ve Eva Mendes’i bir araya getirdiği Kutsal Motorlar, yılın en iyileri listelerinin de gözdesiydi.

 

Açılış Partisi 16 Şubat’ta

!f İstanbul Açılış Partisi 16 Şubat gecesi G-Mall’da yapılacak ve geceye, Berlin kültürünün doğduğu yer olan Bar25’in ekibi katılacak. DJ’inden pizzacısına kurucu ekibi bir arada göreceğimiz gecede G-Mall da bir geceliğine Bar25’e dönüştürülecek.

 

Carax, Gomes ve Rivera İstanbul’da

Tabu
Tabu

!f İstanbul’un uluslararası konukları da heyecan verici… Kutsal Motorlar’ın yönetmeni Leos Carax, Berlin’de Alfred Bauer Ödülü’nü kazanan ve 2012’nin en iyi filmleri listelerinde üst sıralarda yer alan Tabu’nun yönetmeni Miguel Gomes, Diarios de motocicleta/Motosiklet Günlükleri, Letters To Juliet/Aşk Mektupları filmlerinin yanı sıra festivalde de gösterilecek Yolda’nın senaristi Jose Rivera, senaryosunu Altın Küreli Girls’ün yaratıcısı Lena Dunham’la birlikte yazdıkları Nobody Walks’la festivale katılan genç bağımsız yönetmen Ry Russo Young, yılın en çok konuşulan belgeseli Act of Killing’le Keş!f bölümünde yarışacak Joshua Oppenheimer, son filmi Vic+Flo Bir Ayı Gördü’yle Berlin’de Altın Ayı için yarışan Denis Côté, Lincoln Center’in efsanevi Programlama Yönetmeni Richard Peña, dünyanın en önemli film festivallerinden biri sayılan Viennale’nin Programlama Direktörü Katja Wiederspahn ve Amerikan bağımsız sinemasının usta ismi Joe Swanberg festival tarihlerinde İstanbul’da olacak.

 

10 bölüm 84 film

!f İstanbul’da 10 farklı bölümde 84 film seyirciyle buluşacak.

 

Festivalin uluslararası alanda ses getiren ve yılın ilham veren yönetmenini arayan yarışmalı bölümü Keş!f’te 9 film jüri önüne çıkıyor. Bu yıl ana jüride Karışık Pizza, Propaganda, Gönül Yarası, Labirent filmlerinin yetenekli oyuncusu Meltem Cumbul ev sahipliği yapıyor.

 

The-Sessions
The Sessions / Aşk Seansları

!f İstanbul’un en çok ilgi gören bölümlerinden “Hit Filmler” bu yıl “Galalar” adını alıyor ve yılın en çok beklenen filmlerini Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşturuyor. Miguel Gomes’in Berlin’den FIPRESCI ve Alfred Bauer ödüllerini alan Tabu; Margot at the Wedding, The Squid and the Whale filmlerinin yaratıcı yönetmeni Noah Baumbach’tan beklenen bağımsız Frances Ha; Ben Lewin’in Sundance’den seyirci ve jüri özel ödüllerini toplayan ve yılın bağımsız hitleri arasında gösterilen filmi The Sessions/Aşk Seansları; Walter Salles’in beat kuşağının öncüsü Jack Kerouac’ın “asla film yapılamaz” denen aynı adlı kült romanından uyarladığı On The Road/Yolda; Precious/Acı Bir Hayat Hikâyesi’nin yönetmeni Lee Daniels’in Zac Efron, Matthew McConaughey, Nicole Kidman, John Cusack, Macy Gray gibi isimleri buluşturan, camp estetiğiyle yüklü filmi The Paperboy/Gazeteci Çocuk; Kanada sinemasının son yıllardaki en dikkat çeken yeteneği Xavier Dolan’ın Cannes’dan Kuir Palmiye ve Un Certain Regard bölümünden de kadın oyuncu ödülünü alan filmi Laurence Anyways; Oscar’da yabancı dilde en iyi film dalının en güçlü adaylarından War Witch/Savaş Cadısı ve Türkiye’den Reha Erdem’in son yapıtı Jin, “Galalar” bölümünde gösterilecek filmlerden birkaçı.

 

Hayatı bir oyun alanı gibi görmemizi sağlayan filmlerin buluşma yeri olan “Oyun”, hayata yön veren dürtülerden beslenen, sıra dışı ve dönüştürücü filmlerin gösterileceği “Sev&Değiştir”, ‘sevmeye yasak olmaz’ diyen, tüm aşklara ve yaşam biçimlerine alan açan, !f İstanbul’un klasik bölümlerinden “Gökkuşağı”; kült olmaya aday fantastikleri ve gerilimleri bir araya getiren “Karanlık & Köşeli”;  Türkiye sinemasının son bir yılını mercek altına aldığı “Ev”; Mayıs ayında yapılacak Sundance LAb’e hazırlık da sayılabilecek Sundance: Özel Çalışma” ve kısa metrajlı film üretimine dair son bir yıl içerisindeki eğilimlerin derlemesini yapmak amacıyla hazırlanan “Türkiye’den Kısalar” farklı ve alterantif film arayışında olan sinemaseverlere bol seçenekli filmler sunacak.

 

!f İstanbul’un içinde adeta kendi mini festivalini yaratan “!f Müzik” de müzik filmleri, müziğin mutfağından etkinlikler ve partilerle İstanbul’un eğlence kültürüne benzersiz renkler katacak. “!f Müzik” bölümünde 6 müzik filmi yer alırken, !f Müzik Partileri birbirinden ünlü grup ve DJ’leri İstanbul’a taşıyacak.

 

31 şehirde aynı anda film

Dünyada ilk kez !f İstanbul tarafından gerçekleştirilen ‘alternatif dağıtım ve paylaşım’ projesi “!f ²’’ bu yıl dördüncü kez gerçekleştirilecek. Festivalin İstanbul’daki son üç günü, 22-24 Şubat tarihleri arasında İstanbul’da gösterilecek 5 film, Türkiye’nin 26 şehrinin yanı sıra Lefkoşa, Gümrü, Kudüs, Erivan ve Ramallah’ta 15 bin kişiye aynı anda ulaşacak.

 

!f İstanbul’un söyleşili, atölyeli etkinlikleri festivale ve !fçilerin dünyasına hareket katacak. Serra Yılmaz, Ümit Ünal ve Fırat Yücel’in ev sahipliğinde Léos Carax, José Rivera ve Reha Erdem’le yapılacak “Küçük Sohbetler”, Altyazı aylık sinema dergisinin geçen yıl kaybettiğimiz Chris Marker’ın 1983 tarihli kült yapımı Güneşsiz’i (Sans Soleil) masaya yatıracağı “Altyazı Tartışıyor”; dünyanın en büyük imza kampanyası platformu Change.org’la ortaklaşa yapılacak “Bir Muhal!f: Bir Muhalifin Kampanya El Kitabı Atölyesi”; Benim Çocuğum’dan yola çıkarak yapılacak “Bir İnisiyat!f: LİSTAG” başlıklı söyleşi !f İstanbul’un rengarenk etkinliklerinden sadece birkaçı.