Kültür Sanat

20. İSTANBUL CAZ FESTİVALİ, 2 TEMMUZ’DA BAŞLIYOR

20-Caz-festivali-afis

20. İSTANBUL CAZ FESTİVALİ, 2 TEMMUZ’DA ALICIA KEYS KONSERİ İLE BAŞLIYOR

20-Caz-festivali-afis 


İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 1994 yılından bu yana her yıl Temmuz ayında düzenlenen İstanbul Caz Festivali bu yıl 20. defa izleyicilerle buluşacak. Festival, 2-18 Temmuz tarihleri arasında caz dünyasının ünlü sanatçılarının yanı sıra yine pop, rock, folk ve dünya müziğinin başarılı isimlerini özel bir programda buluşturacak. 2 Temmuz tarihinde Alicia Keys konseri ile başlayacak festival ilk haftasında birbirinden renkli isimleri altı farklı mekânda ağırlayacak.

 

 

  • Günümüzün en iyi kadın vokallerinden Alicia Keys ilk kez Türkiye’de

2 Temmuz Salı, 21.30, ParkOrman

Alicia-Keys
Alicia Keys

İstanbul Caz Festivali 20. yılının ilk konserinde, R&B ve soul müziğin ünlü sesi 14 Grammy ödüllü Amerikalı şarkıcı, söz yazarı ve besteci Alicia Keys’i ağırlayacak. Yaşayan en iyi kadın vokallerden biri olarak kabul edilen, güçlü sesinin yanı sıra söz yazarlığı ve yaptığı düetlerle de adından sıkça söz ettiren Alicia Keys, Türkiye’deki ilk konserini “Set The World On Fire turnesi kapsamında 2 Temmuz Salı gecesi 21.30’da gerçekleştirecek.

alicia-keys

11 yaşından itibaren piyano çalmaya başlayan Keys, 2001’de çıkardığı ilk albümü Songs in A Minor’den itibaren dünya çapında 40 milyonun üzerinde albüm satışıyla son dönemin en çok satan kadın müzisyenlerinden biri sayılıyor. Billboard dergisi tarafından 2000’li yılların En Başarılı R&B Sanatçısı seçilen Keys, şarkılarında klasik piyanoyu caz, r&b ve soul ile harmanlıyor. Keys, özellikle AIDS ile mücadele veren organizasyonlara desteğiyle bilinen sanatçı, Afrika ve Hindistan’da HIV virüsünden etkilenmiş ailelere destek veren Keep a Child Alive isimli yardım kuruluşunun dünya çapında elçiliğini üstleniyor.

Konserde mekan değişikliği: Festivalin de bu yılki ilk konseri, daha önce açıklandığı gibi KüçükÇiftlik Park’ta değil, ParkOrman’da yapılacak. Lojistik nedenlerden dolayı yapılan bu değişiklik öncesinde alınan biletler ParkOrman için de aynı şekilde geçerli olacak.

 

  • Ünlü vokalist Dee Dee Bridgewater, piyanist ve besteci Ramsey Lewis ile buluşuyor

3 Temmuz Çarşamba, 21.00, Yıldız Sarayı Hasbahçe

 

Dee-Dee-Bridgewater
Dee Dee Bridgewater

 

Günümüzün en iyi caz vokalistlerinden Dee Dee B

Ramsey-Lewis
Ramsey Lewis

ridgewater, usta caz piyanisti ve besteci Ramsey Lewis ile aynı sahneyi paylaşacağı konserini 3 Temmuz Çarşamba akşamı 21.00’da Yıldız Sarayı Hasbahçe’de verecek. Caz standartlarından, soul ve Motown klasiklerine cazın ruhunu tam anlamıyla yaşatacak bu konserde, üç Grammy ödülü ve yedi altın plak sahibi Lewis’in kusursuz melodileri, ipeksi sesi ve incelikli yorumuyla caz standartlarına taze bir yaklaşım getiren Bridgewater’a eşlik edecek. Dinah Washington ve Sarah Vaughan gibi efsanelerin halefi olarak görülen Dee Dee Bridgewater sahnedeki enerjisi ile caz tarihinin izlemesi en keyifli müzisyenlerinden biri olarak kabul ediliyor.

 

  • Lopez-Nussa Ailesi ile Feriye Lokanta’sında Latin caz gecesi

3 Temmuz Çarşamba, 22.00, Feriye Lokantası

 

Lopez-Nussa-Family-Project
Lopez Nussa Family Project

Küba’nın en önemli piyanistlerinden Ernàn Lòpez-Nussa ve müzisyen ailesi3 Temmuz Çarşamba gecesi 22.00’da Ortaköy’deki Feriye Lokantası’nda cazseverlere farklı bir gece yaşatacak. Küba cazının en sevilen piyanistlerinden Ernàn Lòpez-Nussa, davulda Ruy Lòpez-Nussa ile oğulları, 2005 yılında Montreux Caz Solo Piyano Yarışması birincisi, piyanist ve besteci Harold Lòpez-Nussa ile kardeşi Ruy Lòpez-Nussa aynı sahnede buluşacak. Konserlerinde dinamik performanslarıyla ilgi çeken Lopez-Nussa Family Project, caz ve Latin müziğinin yanı sıra işbirliği yaptıkları sanatçılarla da müzikal skalalarını genişletiyor.

 

  • Cazın yeni yıldızı Anthony Strong festivalde

4 Temmuz Perşembe, 21.00, Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi

 

Anthony-Strong
Anthony Strong

İngiltere cazının yeni yıldızı, şarkıcı, piyanist ve söz yazarı Anthony Strong, cazın yanı sıra blues, pop ve soul türlerinden izler taşıyan iyimser müziği ve canlı ritimleri ile 4 Temmuz Perşembe akşamı 21.00’da, festivalin bu yılki yeni mekânlarından Avusturya Başkonsolosluğu / Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi’nde gerçekleştirilecek konserde izleyicileri ile buluşacak.

 

2011’de çıkardığı Delovely adlı kısaçalar albümüyle İngiltere caz listelerinin bir numarasına yükselen Londralı piyanist-şarkıcı Anthony Strong, “Cheek to Cheek” ve “For Once In My Life” adlı single’larıyla da uluslararası alanda bir hayran kitlesi edindi. Sıcak ve romantik vokali ve harikulade piyano tekniğiyle İngiliz cazının yükselen yıldızları arasında gösterilen Strong, caz eğitimine devam ettiği yıllarda Michael Bolton, Jocelyn Brown ve Marti Pellow gibi isimlere eşlik ederek Londra caz sahnesinde adını duyurdu. 2009 yılında ilk albümü Guaranteed! ile büyük beğeni toplayan sanatçı, bu albümü ile BBC radyosunun da en sık çalınan caz albümlerinden biri oldu.

 

  • Uraz Kıvaner Quintet ve Marco Tamburini Salon’da bir arada

4 Temmuz Perşembe, 22.30, Salon

 

Uraz-Kivaner
Uraz Kıvaner
marco-tamburini
Marco Tamburini

Türk caz sahnesinin başarılı isimlerini Avrupalı ustalarla özel projelerde buluşturan “European Jazz Club – Avrupa Caz Kulübü” serisi İstanbul Caz Festivali boyunca Salon’da devam edecek ve konserler 22.30’da başlayacak. “European Jazz Club – Avrupa Caz Kulübü” kapsamında 4 Temmuz Perşembe akşamı yapılacak konserde caz piyanisti Uraz Kıvaner topluluğu eşliğinde trompet sanatçısı Marco Tamburini ile sahneyi paylaşacak.  Kariyeri boyunca birçok prestijli kulüp, festival, etkinlikte çalan, aynı zamanda Türkiye ve dünyadan birçok önemli sanatçıyla çalışan Uraz Kıvaner, son olarak 2012 yılında Pieces adlı albümünü yayımladı. Marco Tamburini ise bugüne kadar lider olarak kaydettiği 10 albümün yanı sıra Marcello Tonolo ile yaptığı işbirliğiyle de tanınıyor. Tamburini, caz kayıtlarının yanı sıra Pavarotti, George Michael ve Grace Jones ile sahneyi paylaşmış bir usta müzisyen.

 

  • Yalın yorumuyla Melody Gardot, Almanya Sefareti Tarabya Yazlık Rezidansı’nda

5 Temmuz Cuma, 21.00, Almanya Sefareti Tarabya Yazlık Rezidansı

 

Melody-Gardot
Melody Gardot

Duruluğu ve büyüsüyle zamanı ve mekânı unutturan bir ses, vokalist, şarkı yazarı, müzisyen Melody Gardot, 5 Temmuz Cuma akşamı 21.00’da, Almanya Sefareti Tarabya Yazlık Rezidansı’nda festival izleyicisiyle buluşacak. 1985 yılında Amerika’da doğan genç sanatçı Melody Gardot, doğal bir müzikaliteye ve çok yönlü bir sese sahip. Caz ve blues’un yanı sıra country ve folk etkileri de taşıyan, farklı müzikal renklerin karışımı bir sese sahip Gardot, çıkardığı üç albüm ve “Baby I’m A Fool,” “Your Heart Is As Black As Night,” “If the Stars Were Mine” gibi şarkılarındaki eşsiz yorumuyla geniş bir dinleyici kitlesine sahip. Bestelerinde ve yorumlarında Brezilyalı efsanelerden esinlenen Gardot, vokal performansının yanı sıra güzelliğiyle de büyük bir hayran kitlesi edinmiş durumda.

 

  • Festival biletleri 

20. İstanbul Caz Festivali’nin biletleri, BİLETİX satış kanalları ve Ana Gişe İKSV’den (Pazar hariç her gün 10.00-18.00 arasında) alınabilecek. Lale Kart üyeleri, İKSV’nin her etkinliğinde olduğu gibi festival boyunca %25’e varan indirimlerden yararlanabiliyor.

 

Ayrıntılı bilgi için: caz.iksv.org

 

İstanbul Caz Festivali’ni sosyal medyada takip etmek için:

facebook.com/istanbulcazfestivali

twitter.com/istanbulcazfest