Sinema

32. İstanbul Film Festivali afişi Nuri Bilge Ceylan ve Bülent Erkmen’den

32. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ, AFİŞ, NURi BiLGE CEYLAN, BÜLENT ERKMEN, İKSV

32. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ AFİŞİ, NURİ BİLGE CEYLAN VE BÜLENT ERKMEN TARAFINDAN HAZIRLANDI

 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), İstanbul Festivalleri’nin bu yılki tanıtım afişlerinde farklı sanatçılarla ortak çalışmalara imzaatıyor. 2013 yılında düzenlenecek İstanbul Festivalleri’nin afişlerinde farklı sanat dallarının önemli isimlerinin yapıtları, desenleri ve el yazıları, grafik sanatçısı ve İKSV Kurumsal Kimlik Danışmanı Bülent Erkmen tasarımlarıyla birleşiyor.

 

Geçtiğimiz günlerde programı açıklanan 41. İstanbul Müzik Festivali’nin afiş görseli günümüzün önde gelen güncel sanatçılarından Sarkis ve Bülent Erkmen işbirliğiyle hazırlandı. Sarkis’in parmak izi ve el yazısı, İKSV Kurumsal Kimlik Danışmanı Bülent Erkmen’in tasarımıyla festival afişine dönüştü.

İKSV-41.-Muzik-Festivali-Afis
Sarkis ve Bülent Erkmen tarafından hazırlanan 41. İstanbul Müzik Festivali afişi

 

 

 

32.İstanbul Film Festivali’nin afiş görseli ise, günümüz “auteur” sinemasının önde gelen yönetmenlerinden, senarist ve fotoğraf sanatçısı Nuri Bilge Ceylan’ın bir fotoğrafından oluşturuldu.

32. İstanbul Film Festivali afiş görseli için Nuri Bilge Ceylan’ın “Babam İçin” serisinden “Uykusuz Gece” isimli fotoğrafını kullanan Bülent Erkmen, yaptığı seçimle ilgili olarak şunları söylüyor: “Uykusuz bir gecede baktığını görmeyen açık bir gözün gördükleridir sinema çünkü. Gecenin karanlığında yastığın yumuşaklığına gömülen başa kadar çekilmiş yorganın bedeni saran hayalperest güveni, sinema karanlığında koltuğa gömülme anında karşılığını bulur.”

Nuri Bilge Ceylan’ın kendi el yazısını da festival afişine taşıyan Erkmen, “Nuri Bilge Ceylan kendi el yazısıyla yazılmış başlığı Türkçe ve İngilizcesinin ters yüz ilişkisiyle bir film şeridi gibi uykusuz gecedeki açık göze eşlik eder.” yorumunda bulundu.

32.-Istanbul-Film-Festivali-afis
Nuri Bilge Ceylan ve Bülent Erkmen imzalı 32. İstanbul Film Festivali afişi

 

 

Bu yıl 20.’si gerçekleştirilecek İstanbul Caz Festivali’nin yine bir sanatçının katılımıyla Bülent Erkmen tarafından hazırlanacak afişi ise önümüzdeki günlerde yapılacak basın toplantısıyla açıklanacak.

 

 

İstanbul Film Festivali hakkında ayrıntılı bilgi için:

film.iksv.org

 

İstanbul Film Festivali’ni sosyal medyada takip etmek için:

facebook.com/istanbulfilmfestivali

twitter.com/istfilmfest