Kültür Sanat

Bergama, Edip Akbayram ile Coştu

77’NCİ Uluslararası Bergama Kermesi’nin ilk akşamında tarihi Asklepion Antik Tiyatrosu’nda konser veren Edip Akbayram, yaklaşık 5 bin hayranını coşturdu.

Edip Akbayram, konserine ‘Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz’ şarkısıyla başladı. Ünlü sanatçı, “Her zaman söylediğim gibi ülkemde ve dünyada eşkıyaların ve diktatörlerin olmadığı ve namusluların da namussuzlar kadar cesaretli olduğu bir ülkede yaşamak umuduyla hepiniz hoşgeldiniz. Uzun bir aradan sonra Bergama kermesinde sahne alacağım, fikirlerimi paylaşacağım. Bütün dünyada sanatçılar teröre karşıdır. Ben de teröre karşıyım, yakana yıkana karşıyım, yurttaşının üzerine gaz döken polise karşıyım ama Taksim’de hiçbir siyasi partinin çağrısı olmadan tüm dünyaya özgürlük ve demokrasi veren gençleri alnından öpüyorum ve tüm şarkılarımı onlara armağan ediyorum” dedi.

Akbayram, 43 yıldır sanat adına bir şeyler yapmaya çalıştığını belirtti. Akbayram, “Ben bu coğrafyada yaşarken bu coğrafyanın güftelerini söylemek zorundayım, bu coğrafyanın yetiştirdiği şairlerin şiirlerini söylemek zorundayım, bu coğrafyanın ozanların aşıkların ve abdalların şarkılarını söylemek zorundaydım. İyi ki öyle yapmışım çünkü türküler bu coğrafyanın türküleri, her şeyi türkülerde bulduk. Kavgayı, aşkı ve her türlü düşünceyi türkülerde bulduk türküler beni aldatmadı ve çağdaş şairlerden şiirlerini söyledim” diye konuştu.

‘HER YER TAKSİM HER YER DİRENİŞ’

Sanatçı, ‘Ben Ölürsem Akşamüstü Ölürüm’ şarkısını da söyledi. Ünlü sanatçı, “Bizi sevdalandıran, duygulandıran, hüzünlendiren türküler. Ben 1993 yılından beri o duyguyla ve o yürekle okuyorum. Her söylediğimde kalbim paramparça oluyor. Bu okuyacağım türküyü Sivas’ta yakılan aydınlara armağan ediyorum. Bu ülkenin sanatçısı olarak hep şunu söyledim. Yeni savaşlar çıkarabilirsiniz, insanlara işkence yapabilirsiniz, insanları katledebilirsiniz, ama dünyanın hiç bir yerinde türküleri katledemezsiniz çünkü türküler yanmaz” dedi. Akbayram’ın bu sözleri üzerine izleyenler ‘Her Yer Taksim Her Yer Direniş’ diye slogan attı. Akbayram da ‘Bekle bizi İstenbul’ şarkısını seslendirdi.

‘MUSTAFA KEMAL’İN ASKERLERİYİZ’

Konser sırasında ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’e de değinen Akbayram, “Dünyada belli liderler ülkelerinde bayramlar yapmış, eğlenceler yapmış özel günler yapmış ama dünyada hangi lider kendi ulusunun çocuklarına bayram hediye etmiş? Buradan o bayramları bize veren, bana göre dünyanın en önemli devrimcisi Gazi Mustafa Kemal’e şükranlarımı iletiyorum. Ben burada şarkı söylüyorsam onun sayesinde söylüyorum, onun bize verdiği evrensellik ve çağdaşlık sayesinde söylüyorum” dedi. İzleyenler de bunun üzerine ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ sloganları attı. Bir süre seyircilerin sloganlarını dinleyen Akbayram, “Bizler sanatçıyız. Sizler bu ülkenin yurttaşlarısınız. Burada başı örtülü kardeşlerim var, başı açık kardeşlerim var. Biz kimsenin ibadetine kimsenin namazına kimsenin niyazına karışmıyoruz. Demokrasilerde çare budur. İnanana da inanmayana da namaz kılana da namaz kılmayana da içene de içmeyene de saygı duymak demokrasinin temel kuralıdır. Bizi kimse düşman yapamaz” diye konuştu.

Vokalistliğini yapan kızı Türkü Akbayram’ın iki şarkı seslendirmesinin ardından yeniden sahneye gelen Akbayram, “Şimdi okuyacağım ‘Güzel Günler Göreceğiz’ şarkımı İstanbul’daki paçavracı, çapulcu ve vandallara armağan ediyorum” dedi. Akbayram, son olarak ‘Aldırma Gönül’ şarkısını seyircilerle söyledi.

dha