Sinema

SAMSARA ilk kez !f İstanbul’da

!f İstanbul’da ruhsal yolculuk başlıyor, hafızalardan çıkmayacak Samsara Türkiye’de ilk kez gösteriliyor

SAMSARA- -ilk-kez-!f-İstanbulda

90’ların efsanevi filmi Baraka’nın yönetmeni Ron Fricke, yirmi yıl sonra çektiği ilk film olan Samsara ile Türkiye’de ilk kez !f İstanbul’da izleyiciyle buluşuyor. Ayrıca, zamanında kaçıranlar ve büyük  izledikleri o ilk heyecanı özleyenler için Baraka da özel bir gösterimle beyazperdeye geliyor.

Maximum Kart’ın partnerliğinde 14 Şubat’ta başlayacak !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, hafızalardan çıkmayacak ruhsal bir sinema deneyimi vadeden Baraka ve Samsara’ya özel gösterim düzenliyor.

SAMSARA, 25 ülkede, 70 mm formatında çekildi

Geniş açı ve time lapse kullanımında dünyanın en iyi sinemacılarından birisi olarak gösterilen Amerikalı yönetmen ve görüntü yönetmeni Ron Fricke’nin, adını adeta efsaneye dönüştüren, Montreal’de FIPRESCI ödüllü belgeseli Baraka’dan 20 yıl sonra çektiği Samsara, Türkiye’de ilk kez !f İstanbul’da gösterilecek.

Adını, Sanskritçeden bire bir çevrildiğinde doğanın sonsuz döngüsü anlamına gelen ‘samsara’dan alan film, doğum, ölüm, yaşam ve reenkarnasyonu konu ediniyor. Beş yılı aşkın bir sürede, yirmi beş ülkede çekilen Samsara, insanlığın kutsal saydığı topraklardan, endüstrileşmenin en yoğun yaşandığı alanlara kadar geniş bir coğrafyayı kapsıyor. İnsan deneyiminin ve maneviyatının kavranılmaz derinliklerini araştıran saf bir sinema deneyimi sunan film, dünyanın çeşitli yerlerindeki insan topluluklarının umut etme biçimleri kadar korkularının ve arzularının da benzer olduğunun altını çiziyor. Artık çok az kullanılan analog 70 mm formatında çekilen film, insanlığı doğaya bağlayan yaşam döngüsünün görsel bir yansıması.

Samsara‘nın fragmanı:

Kaçıranlar ve özleyenler için Baraka

SAMSARA- -ilk-kez-!f-İstanbulda2

90’larda sinema dünyasında adeta çığır açan, görüntüsü, müziği ve ruhani gücüyle eşi benzeri olmayan bir deneyim yaşatan ve Lisa Gerrard’ın kurucularından olduğu müzik grubu Dead Can Dance’i hayatımıza sokan Baraka da, zamanında kaçıranlar ve büyük ekranda izledikleri o ilk heyecanı yeniden tatmak için özel bir gösterimle !f İstanbul’da olacak.

Baraka’nın fragmanı:

Kesinlikle geniş perdede görülmesi gereken, duyuları harekete geçirecek eşsiz ve ruhani bir sinema yolculuğu vadeden bu iki film, !f İstanbul’un “Özel Gösterimler”inde sinemaseverleri bekliyor.

Sözcüklerin ötesindeki dünyaya yolculuğa çıkaran üç kardeş film; “Chronos”, “Baraka” ve “Samsara” ile ilgili inceleme yazımız için: http://www.dizimagazin.net/chronos-baraka-ve-samsara-2011-ile-sozcuklerin-otesindeki-dunyaya-yolculuk/

 

!f İstanbul 14 Şubat’ta başlıyor

Maximum Kart’ın partnerliğinde düzenlenecek 12. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, 14-24 Şubat tarihleri arasında İstanbul’da Beyoğlu Cinemaximum Fitaş, İstinye Park Cinemaximum, Cinemaximum Budak, 28 Şubat-3 Mart tarihlerinde de Ankara Cinemaximum CEPA ve İzmir’de ise Cinemaximum Forum Bornova sinemalarında gerçekleşecek.

 

One thought on “SAMSARA ilk kez !f İstanbul’da

  1. eğer ruhunuzu dinlendirmek istiyorsanız samsara ruhunuzu aydınlatır ve dinlendirir…

Comments are closed.