Kültür Sanat

SANAT YAZARLIĞI ATÖLYESİ BAŞVURULARI 8 MART’A KADAR UZATILDI

BIENAL-LOGO

13. İSTANBUL BİENALİ KAPSAMINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN SANAT YAZARLIĞI ATÖLYESİ BAŞVURULARI 8 MART’A KADAR UZATILDI

Bienal_Poster

İKSV tarafından Koç Holding sponsorluğunda 14 Eylül-10 Kasım 2013 tarihlerinde “Anne, ben barbar mıyım?” başlığıyla gerçekleştirilecek 13. İstanbul Bienali kapsamındaki “Kamusal Simya” başlıklı kamusal programa paralel olarak yapılacak “Sanat Yazarlığı” atölyesi için son başvuru tarihi 8 Mart Cuma gününe kadar uzatıldı.

 

13. İstanbul Bienali’nin kamusal program etkinliklerine paralel olarak yapılacak Sanat Yazarlığı atölyesi, sanatsal ve küratöryel projeler üzerine eleştirel metin geliştirme temeline odaklanacak. 13. İstanbul Bienali küratörü Fulya Erdemci ve bienalin kamusal program eşküratörü Goldsmiths, Londra Üniversitesi Sanat Bölümü Öğretim Görevlisi ve Güzel Sanatlar ve Küratörlük Doktora Araştırmaları Programı Direktörü Dr. Andrea Philips’in danışmanlığında gerçekleştirilecek atölyede katılımcılar, küratöryel ekiple birlikte yeni metinlerin geliştirilmesi üzerine çalışacak. Atölye çalışmalarında oluşturulan metinler, bienal öncesi ve süresince çevrimiçi bir platformda yayımlanacak.

 

2013 yılı boyunca toplam dört kez yapılacak Sanat Yazarlığı atölyesi, 24 Mart Pazar, 12 Mayıs Pazar, 16 Eylül Pazartesi ve 3 Kasım Pazar günlerinde gerçekleştirilecek. Atölyelere katılmaya hak kazananlardan oturumlara devamlılık göstermeleri beklenecektir. Atölye çalışmalarına katılmak isteyenlerin başvurularını, 8 Mart Cuma gününe kadar mail yoluyla artwriting.biennial@iksv.org adresine iletmesi gerekiyor. Atölyeler, sınırlı sayıda katılımcı ve ücretsiz gerçekleştirilecek. Bienalin küratöryel ekibi tarafından belirlenecek katılımcılara başvuruların sonuçları ve atölyenin yapılacağı mekan bilgisi e-posta ile bildirilecek.

 

Sanat Yazarlığı atölyesine başvuru için gerekli belgeler:

  • Kısa özgeçmiş,
  • Son dönemde gezilen bir serginin eleştirisi (1000 kelime),
  • Programa neden katılmak istendiğini açıklayan ve güncel sanata duyulan ilgiyi bienal temalarıyla ilişkilendirerek özetleyen bir yazı (500 kelime).

 

 

13. İstanbul Bienali Kapsamındaki Kamusal Program Etkinlikleri

 

13. İstanbul Bienali kapsamındaki kamusal program etkinliklerinde yapılacak konuşmalar, atölyeler, seminerler, performanslar ve şiir okumalarında, Türkiye’de ve dünyanın dört bir yanında geleneksel anlamıyla “kamu” kavramı tartışılacak. Sanatçılar, mimarlar, planlamacılar, kuramcılar, aktivistler, şairler ve müzisyenleri bir araya getirecek kamusal programın, ilki 8-10 Şubat tarihleri arasında “Şehri Kamusallaştırmak” başlığıyla yapıldı. Kamusal programın ikinci ayağı “Kamuya Hitap Etmek”, 22 Mart Cuma ve 23 Mart Cumartesi; üçüncü ayağı “Kamusal Sermaye”, 10 Mayıs Cuma ve 11 Mayıs Cumartesi; dördüncü ayağı “Nasıl Kamusal Özne Olunur?” 14 Eylül Cumartesi ve 15 Eylül Pazar; son ayağı “Geleceğin Kamuları/ Kolektifler” ise 1 Kasım Cuma ve 2 Kasım Cumartesi tarihlerinde düzenlenecek.