Dizi Haber

Tam 50 Yıldır Dizilerin Zaman Lordu (Time Lord) DOCTOR WHO (1963-2013)

Tam 50 yıldır TV Ekranlarında

Guinness Rekorlar Kitabı  tarafından dünyanın en uzun süren bilim kurgu  dizisi ünvanını almıştır.

Doctor Who (Türkçe: Doktor Kim) BBC yapımı İngiliz bilim kurgu televizyon dizisidir. Dizi, Gallifrey gezegeninden olan ve “Doktor” olarak bilinen bir Zaman Lordu’nun (Time Lord) maceralarını konu almaktadır. Doktor, belirli dönemlerde hücre yenilenmesi dediği bir yöntemle kendini baştan aşağı yenileyerek, başka bir görünüş ve hatta kişilikle yaşamına devam etmektedir.Dışarıdan 1950’lerden kalma bir polis kulübesi gibi görünen TARDIS adındaki bir uzay/zaman gemisi ile yolculuk yapan Doktor, yardımcıları ile beraber uzay ve zamanı keşfeder, problemleri çözer, yaratıklarla yüzleşir ve tarihe yapılan müdahalelere engel olur.

Dizi iyi planlanmış hikâyeleri, ilk yayınlandığı dönemdeki düşük bütçeli yaratıcı özel efektleri ve elektronik müzik kullanımındaki önderliği ile tanınır.

Zaman lordları ve Dalekler arasında gerçekleşen ve “Son Büyük Zaman Savaşı” (The Last Great Time War) olarak bilinen büyük savaş her iki ırkın da sonunu getirdikten sonra, Doktor hayatta kalan ve türünün sonuncusu olan tek zaman efendisi olarak TARDIS  ile beraber kaçmayı başarır ve büyük yolculuğuna başlamış olur.

11 hayatı boyunca, insan ırkının eşsiz duyguları nedeniyle Dünya’ya zaafı olan Doktor, kendine neredeyse her zaman Dünyalı bir yol arkadaşı seçmiştir ve bu yol arkadaşlarıyla uzayın ve zamanın en ücra köşelerine yolculuk yapıp, olmaması gereken yanlışlıkları onarmakta ve evrenin düzenini korumaktadır.

Doctor Who’nun 23 kasım 1963’te ilk kez izleyicisiyle buluşmasıyla yolcuğuna başlayan Doktor, 90’lardan itibarenki 10 senelik bir aradan sonra, 2005’te daha modern ve yeni bir seriyle karşımıza yeniden çıktı .

Yardımcısıyla birlikte İngilizlere özgü sıradan bir polis kulübesine girip, zamanlar ve mekanlar arası yolculuklara çıkan Doktor’un nefes kesen maceraları, 2005 yapımı Doctor Who,En İyi Senaryo ve Drama Dizisi dallarında BAFTA ve prestijli bilim kurgu ödülü Saturn dahil bugüne kadar 39 ödüle layık görüldü.
The Doctor (Doktor) Oyuncu Yıllar
Birinci Doktor :William Hartnell    1963-66
İkinci Doktor: Patrick Troughton  1966-69
Üçüncü Doktor :Jon Pertwee          1970-74
Dördüncü Doktor:Tom Baker          1974-81
Beşinci Doktor:Peter Davison          1981-84
Altıncı Doktor :Colin Baker               1984-86
Yedinci Doktor : Sylvester McCoy 1987-89, 1996
Sekizinci Doktor : Paul Mcgann        1996
Dokuzuncu Doktor : Christopher Eccleston  2005
Onuncu Doktor : David Tennant      2005-2010
On birinci Doktor : Matt Smith        2013-günümüz

HER PAZAR saat 21:00 de cnbc-e ‘de

Doctor Who Galeri

[nggallery id=36]